آیا جواب خود را پیدا نکردید؟

جهت دسترسی به کانال ما اینجا کلیک کنید!

اگر جواب را پیدا نکردید، با کارشناسان پشتیبانی ما تماس بگیرید، شرایط جستجو یا سوالات خود را در کادر زیر وارد کنید.

قرارداد آتی چیست؟
قراردادهای آتی توافقی است میان دو طرف معامله برای خرید و فروش یک دارایی در زمان مشخص و قیمتی معین در محلی که از سوی سازمان بورس تعیین میگردد. در واقع بورس دوره هایی را در طول ماه های تحویل معرفی و براساس قراردادهای آتی زمان تحویل را مشخص و معیین میکند.هر یک از طرفین قرارداد حق دارند زمانی را در دوره تحویل برای تحویل کالا معیین نمایند. اما در قراردادهای آتی ماه های تحویل متفاوت در یک زمان معامله میگردند و نکته دیگر قرارداد های آتی استاندارد و کیفیت مشخص کالای مورد مبادله می باشد.
مشخصات قرارداد های آتی سکه طلا چیست؟
مشخصات قراردادهای آتی سکه کالا توسط بورس تعیین میگردد. • نوع دارایی مورد مبادله (سکه) • اندازه قرارداد:۱۰ سکه • محل تحویل: بورس کالا ایران • ماههای تحویل و معاملات : ماه های زوج • کمترین مقدارنوسان قیمت:۵۰۰ تومان • محدوده تغییر قیمت روزانه:۵ درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل • محدودیت قرارداد:۲۵۰ قرارداد در هر ماه
سپرده در قراردادهای آتی چیست؟
یکی از خصوصیات قراردادهای آتی چگونگی ونحوه تضمین هر یک از قراردادهاست. بدینوسیله که دارایی (Margin ) از هریک از طرفین معامله به عنوان تضمین اجرای معامله اخذ میگردد. • سپرده اولیه • سپرده حداقل • سپرده متغییر
تضمین معاملات آتی سکه نزد کارگزاری چیست؟
مشتریان قرارحدادهای آتی موظف به واریز وجه تضمین اولیه مطابق با اطلاعیه های بورس کالا می باشند و درصورت نیاز طبق مقررات بورس کالا موظف به تامین وجه تضمین اضافی مقرر که توسط کمیته آتی بورس کالا تعیین می شود می باشند.
معاملات آتی از چه ساعتی در روز آغاز و پایان میپذیرد.؟
روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ١٠ الی ۱۹ و پنجشنبه ها ١٠ الی ۱۶
برداشت وجه از حساب در اختیار بورس چگونه میباشد؟
مشتریان چنانچه تصمیم به برداشت وجه از حساب در اختیار بورس کالا را داشته باشند باید درخواست خود را به کارگزاری اعلام نماید. ٢٤ ساعت کاری پس از تکمیل فرم، انتقال وجه توسط بورس کالا انجام می شود.
مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد معاملات آتی اشخاص حقیقی و حقوقی به چه صورت میباشد؟
اشخاص حقیقی: اصل شناسنامه و کارت ملی تصویر مدرک تحصیلی حداقل دیپلم جهت اخذ کد معاملات برخط اشخاص حقوقی: رونوشت آگهی تاسیس شرکت رونوشت آخرین آگهی روزنامه رسمی تغییرات شرکت(هیئت مدیره، صاحبان امضاء مجاز و سرمایه رونوشت شناسنامه و کارت ملی همه اعضاء هیئت مدیره اصلی ،علی البدل و مدیر عامل.
نکول در معاملات آتی به چه معناست؟
چنانچه مشتری ( خریدار / فروشنده ) در بورس بخواهد از تحویل دادن یا تحویل گرفتن کالا خودداری ورزد باید قراردادی را که خریده قبل از سررسید به فروش رساند و چنانچه قراردادی رادر بورس فروخته است باید آنرا خریداری نموده تا وارد دوره الزام آور تحویل کالا نشود در غیر اینصورت مجبور است تعهدات تحویل کالا را رعایت نماید و یا مشمول جریمه سنگینی شود.
میزان کارمزد معاملات آتی چقدر است؟
مبلغ ۱۶۰۰۰ ریال کارمزد کارگزار به علاوه مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال کارمزد بورس کالا و مبلغ ۴۰۰۰ ریال کارمزد نظارت سازمان بورس که جمعا مبلغ ۳۰۰۰۰ ریال به ازاری هر معامله.
اخطار افزایش سرمایه ( Margin Call ) چیست؟
اخطاری که از سوی بورس به کارگزار و از سوی کارگزار به مشتری ، جهت افزایش سپرده داده میشود و در صورت عدم پرداخت، آن معامله به سود طرف مقابل بسته میشود.